Microsoft 365 Copilot Nedir ve Yaygınlaştırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Emre Temel
3 min readSep 26

--

Bildiğiniz üzere AI artık günümüzde her alanda kullanılan vazgeçilmez bir araç oldu. Bu alan gün geçtikçe gelişen ve büyüyen bir sektör haline geldi. AI çıktığından beri uzun bir süre Microsoft taraflı bir gelişme olmamıştı. Microsoft Mart ayında Microsoft 365 Copilot adında bir aracını bizlere duyurmuştu. Ayrıca Kurumsal müşterilerde 1 Kasım’da kullanıma sunulacağını blog sayfalarında duyurmuşlardı.

Microsoft 365 Copilot Nedir ?

Microsoft 365 Copilot, LLMS kullanarak Microsoft uygulamalarınızla, Microsoft Graph’la ve diğer servislerle entegre olup üretkenliği arttıran bir yapay zeka aracıdır. Aynı zamanda kuruluşunuz ile de entegre olduğu için size sunduğu kolaylıkları kuruluşunuza göre modellendirmektedir. Word, Excel, Teams, Viva, Outlook ve diğer bir çok uygulama ile kullanılabilmektedir.

Her ne kadar yeni olsa da hala kullanıcı geri dönüşümlerine göre gelişmekte olduğunuda belirtmekte fayda var.

Microsoft 365 Copilot Yetenekleri

Günümüzde kullanılan diğer AI’ların az çok neler yaptığını ve bizlere nasıl yardımcı olduklarını hepimiz biliyoruz. Peki bu özelliklerin Microsoft uygulamalarımızı kullanırken veya toplantılarımızda yazışırken bir tık ile departmanınızın dosyalarına göre size sunum çıkarmasına ne dersiniz ? Ya da Outlook’ta bir E-mail yazdığınızda Copilot Couching kullanarak E-mail yazınız için öneriler söylese ve size ona göre daha etkili bir yazı önerse ? Örnek olarak aşağıdaki videoda, Outlook da toplantı takip yeteneğini izleyebilirsiniz.

Yeteneklerde keşfetmemiz için uzun bir zamana ihtiyacımız olacak. Bu yüzden kısaca size aşağıdaki Microsoft tarafından örneklendirilmiş uygulamaların makalelerini paylaşıyorum.

Microsoft 365 Copilot Gereksinimleri

Kuruluşunuzda Microsoft 365 E3 ve E5 kullanıyorsa zaten çoğunu önkoşulları karşılamış oluyorsunuz. Microsoft, kullanıcılarınıza Copilot’u lisansını eklemeyi düşünmeden önce Microsoft 365 E3, E5 veya Microsoft 365 Business lisanslarına ihtiyaç duyacağını açıkladı. Fakat şimdilik hiçbir akademik (“A”) lisans Microsoft 365 Copilot ile kullanıma uygun değil. Bu lisansların yanı sıra Microsoft 365 Copilot adında ayrıca lisans gerekmektedir. Microsoft 365 Copilot Gereksinimleri;

Microsoft 365 Copilot Kullanırken Kuruluşumuz İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Microsoft 365 Copilot özellikleri ne kadar üretken ve geliştirici olsa da, her uygulama gibi Microsoft Copilot’uda kuruluşumuza hazırlamamız gerekiyor.

Microsoft 365 Copilot, Microsoft Graph aracılığıyla kuruluşunuzdaki veriler ile etkileşime geçerek ihtiyaç duyduğunuz belgeleri ve önerileri size sunar. Fakat bu özellik kullanıcıların yetkilerine saygı duyarak sadece o kullanıcıya özel yetkili olduğu dosyalara erişim yapar ve ona göre çalışır. Buna nedenle size önerilerimiz,

1. Kullanıcılarınız Sharepoint ve diğer bulut dosya deposu uygulamalarınızda eriştiği ortak dosyaların yetkilerini departmanlara göre ayrılmalı.

2. Copilot, dosyalara erişim olduğu gibi bilgiyede erişim sağlayacaktır. Bu yüzden hassas ve gizli bilgilerin paylaşılmaması adına GDPR çözümleri kuruluşunuzda kullanılmalı.

3. Her zamanki gibi, ürünün etkin bir şekilde kullanılması için son kullanıcılarımıza ürün aktarılmalı ve gerekli eğitimler verilmeli.

Microsoft 365 Copilot Deneme

Son olarak ürünü denemek isterseniz aşağıdaki linkten ilgili ürünlerde deneyebilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere..

--

--

Emre Temel

Office 365 Expert | Microsoft Server | MS Certified | System Engineer at Consultant Company #migration #hybrid #powershell #architacture